Amplituner i problem z HDCP 2.2
Ostatnio wymieniłem telewizor na 4K oraz dekoder telewizyjny. Wszystko fajnie działa ale jak podłączam sygnał do kina domowego to obraz nie jest 4K HDR tylko FullHD. Czy to oznacza że muszę również wymienić amplituner na nowy?
Na szczęście nie trzeba kupować nowego amplitunera. Wraz z obrazem 4K HDR zmienił się protokół HDCP. Obraz nadawany w formacie 4K 60Hz HDR musi być przesyłany w protokole HDCP 2.2. Starsze amplitunery nie obsługują tego formatu w związku z tym nie da się przesłać sygnału audio wideo bezpośrednio przez amplituner. Można natomiast użyć splitera hdmi który rozdzieli nam sygnał HDMI na dwa odbiorniki. Bardzo ważne jest aby taki spliter przesyłał dźwięk i obraz na jedno wyjście hdmi a na drugie tylko dźwięk. Dzięki temu do wyjścia A podłączamy telewizor a do wyjścia B amplituner. Dzięki temu możemy cieszyć się obrazem 4K HDR na telewizorze a jednocześnie urzywać starszego amplitunera.
Czy takie rozdzielenie dźwięku i obrazu nie spowoduje utraty jakości obrazu?
Wszystko zależy od jakości splitera lub przełącznika. Urządzenia firmy XOLORSpace ® stosują najnowsze chipsety dzięki temu nie ma mowy o jakiejkolwiek stracie sygnału. Obraz i dźwięk jest dokładnie tej samej jakości jakby był przesyłany bez użycia przełącznika lub rozdzielacza hdmi
No dobrze a co zrobić jeśli jest kilka urządzeń nadających sygnał HDMI np. dekoder telewizji, konsola do gier itp.?
W takim przypadku będzie trzeba użyć bardziej zaawansowanego urządzenia typu matryca hdmi. Taka matryca posiada kilka wejść HDMI więc można podłączyć kilka urządzeń nadawczych oraz jedno wyjście HDR 4K tutaj podłączamy telewizor. Do drugiego wyjścia podłączamy amplituner. Obraz i dźwięk przesyłany jest na wyjście A natomiast do amplitunera trafia wyłącznie dźwięk. Oczywiście nie występują żadne opóźnienia w sygnale. Sterowanie obrazem lub dźwiękiem odbywa się za pomocą pilota IR (podczerwieni).